Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Smrt nájemce

Uzavřením nájemní smlouvy vznikají nájemci a pronajímateli určitá práva a povinnosti. Kdo se ale stane oprávněným a povinným v případě, že dosavadní nájemce zemře? Může pronajímatel sám vyklidit byt zemřelého nájemce, aby jej mohl dále užívat ke svému účelu, tzn. k pronájmu jiné osobě? Problematiku smrti dosavadního nájemce a jejich následků vůči pronajímateli řeší tento článek.

Přechod nájmu na člena domácnosti

Přechod nájmu v případě smrti nájemce upravoval již starý občanský zákoník[1]. Nový občanský zákoník[2] tento institut převzal s menšími úpravami a doplněními. Pokud zemře nájemce a nejde-li o společný nájem bytu, přejde nájem na člena nájemcovy domácnosti, který v bytě žil ke dni smrti nájemce a nemá vlastní byt. I bez souhlasu pronajímatele takto může přejít nájem na osobu, která byla nájemcův manžel, partner, rodič, sourozenec, zeť, snacha, dítě nebo vnuk. Na osobu, která nebyla takto spřízněna s dosavadním nájemcem, může dojít k přechodu nájmu jen v případě, že s tímto pronajímatel souhlasí.

Splňuje-li více členů nájemcovy domácnosti podmínky pro přechod nájmu, přejdou práva a povinnosti z nájmu na všechny společně a nerozdílně. Výjimku z toho tvoří nájemcovi potomci, neboť je-li součástí domácnosti dosavadního nájemce jeho potomek, pak má k přechodu práv a povinností z nájmu přednostní právo. V případě, že je zde potomků více, přechází nájem na tyto potomky společně a nerozdílně, přičemž ostatní členové jsou z přechodu nájmu vyloučeni. Každá osoba, která splňuje podmínky pro přechod nájmu, může do jednoho měsíce od smrti nájemce oznámit pronajímateli, že v nájmu nehodlá pokračovat.

Toto oznámení je nutné provést v písemné formě, neboť je důležité pro určení dne zániku nájmu – nájem tedy zaniká dnem doručení oznámení pronajímateli.

Délka nájmu vzniklého jeho přechodem

Přejde-li nájem na člena domácnosti dosavadního nájemce, jak je uvedeno výše, zákon stanovuje jeho délku, a to v rozsahu nejvýše dvou let ode dne, kdy nájem přešel. Z toho existují dvě výjimky. První z nich bude situace, kdy nájem přešel na osobu, která ke dni přechodu nájmu dosáhla věku 70 let. V tomto případě nedochází ke zkrácení doby nájmu na dva roky ode dne jeho přechodu, ale je jí ponechán nájem na dobu neurčitou.

Druhý případ se vztahuje k osobě, která nedosáhla ke dni přechodu nájmu věku 18 let. V tomto případě skončí nájem nejpozději dnem, kdy tato osoba dosáhne věku 20 let, pokud se pronajímatel s nájemcem nedohodnou jinak.

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - daňová
Daňovou konzultací rozumíme rámcové řešení daňové problematiky, předání rad a zkušeností našich daňových expertů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
1 290 Kč 890 Kč
Detail
KONZULTACE - právní
Právní konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našich advokátů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
2 420 Kč 2 239 Kč
Detail
PRODEJ POZEMKU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli prodat stavební pozemek a chcete ho prodávat bez prostředníka, tedy bez realitní kanceláře, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem prodeje provede od A do Z ...
500 Kč 300 Kč
Detail
KURZ - Fotografování nemovitostí
Fotografování interiéru a exteriéru budov je jednou z nejnáročnějších fotografických disciplín. Pokud je cílem, aby fotografie zaujala na první pohled, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Naučte se vyfotografovat vaši nemovitost atraktivně!
2 396 Kč 2 275 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace