Odevzdání bytu nájemci
Termín a způsob odevzdání bytu nájemci si primárně může pronajímatel s nájemcem dohodnout. Pakliže tak neučiní, upravuje občanský zákoník pravidla, která se k odevzdání bytu váží. Níže bude uvedena zákonná úprava i možnosti její smluvní modifikace. Zároveň bude vysvětlen pojem „byt způsobilý k užívání a nastěhování“.
Odevzdání bytu podle občanského zákoníku
V občanském zákoníku účinném do 31. 12. 2013 bylo k termínu odevzdání bytu nájemci uvedeno toliko to, že pronajímatel je povinen předat nájemci byt ve stavu způsobilém k řádnému užívání a zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu. Pokud si strany smlouvy nesjednaly termín předání, muselo se použít obecného ustanovení, dle kterého byl dlužník (v tomto případě pronajímatel) povinen plnit prvního dne poté, co byl o to věřitelem (v tomto případě nájemcem) požádán, což ve vztahu k bytu a požadavku na jeho způsobilost k řádnému užívání mohlo být problematické.
Současný zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen NOZ) stanovuje pravidlo, že není-li ujednána doba, kdy pronajímatel zpřístupní nájemci byt způsobilý k nastěhování a obývání, zpřístupní pronajímatel nájemci byt prvního dne měsíce následujícího po dni, kdy smlouva nabyla účinnosti.
Pojem zpřístupnění
Nájemci je byt zpřístupněn, obdržel-li tento klíče a nebrání-li mu nic v přístupu do bytu (např. další bezpečnostní zámek, zamčené vchodové dveře do budovy, ke kterým nájemce neobdržel klíče apod.). Ačkoliv zákonodárce zakomponoval do tohoto ustanovení přímo pojem klíče, v případě, že tyto k otevírání bytu nejsou potřebné a byt se odemyká například pomocí čipové karty, je byt zpřístupněn, obdržel-li nájemce tuto čipovou kartu, neboť je zřejmé, že zákonodárce tímto ustanovením sleduje zejména možnost vstupu nájemce do bytu.
Definice bytu způsobilého k nastěhování
Pronajímatel má povinnost zpřístupnit nájemci byt způsobilý k nastěhování a obývání. Zákon přímo definuje, že takovým je byt, který odpovídá ustanovením ve smlouvě.