Jak získat hypotéku? – 2. díl
V okamžiku, kdy se zájemce o nemovitost rozhodne, že si ji pořídí, je nezbytné vyřešit finanční zajištění tohoto kroku. Ne vždy má každý k dispozici volnou hotovost na koupi, případně hotovost, která je k dispozici, nepokryje veškeré požadované náklady, protože hodnota nemovitosti převyšuje aktuální finanční možnosti zájemce. V takové chvíli přichází na řadu vyřešení hypotéky. V prvním díle článku Jak získat hypotéku jsme se zaměřili na hodnotu nemovitosti a registry žadatele, které zásadně ovlivňují přidělené hypotéky žadateli. Víte, co dále bude banku zajímat?
Příjmy žadatele – kdo je ve výhodě?
Třetí věcí, která banku rovněž velmi zajímá, jsou příjmy žadatele. Nejraději mají banky zaměstnance, a to navíc zaměstnané na dobu neurčitou. Žadatel se zaměstnáním na dobu určitou (nejčastější bývá, v souladu se Zákoníkem práce, doba určitá na jeden rok) se značnou pravděpodobností hypotéku nedostane – v takovém případě banky zpravidla akceptují příjmy až při prodloužení smlouvy, stejně tak žadatel nesmí být ve zkušební lhůtě. Čím déle je klient zaměstnaný u stávajícího zaměstnavatele, tím lépe na něj banky pohlížejí při schvalování hypotéky. Obecně podmínky pro zaměstnance mají banky velmi vyrovnané, naopak značně odlišné je pohlížení bank na podnikatele a OSVČ.
Zde se banky v posuzování žadatele dost různí, některé banky mají podmínky znatelně výhodnější, obvykle se zájemce o hypotéku neobejde bez předložení minimálně dvou či tří daňových přiznání za uplynulé roky. Pokud nemá uchazeč dostatečně deklarovatelné příjmy, pak může ještě využít tzv. bezpříjmovou hypotéku, kterou některé banky poskytnou až na 60 % hodnoty nemovitosti.
V takovém případě je ale nutné počítat s vyšší úrokovou sazbou a o hodně kratší splatností než u standardních příjmových hypoték. Pro lidi bez deklarovatelných příjmů jsou možnosti tedy kupovat na hypotéku maximálně za 50 – 60 % hodnoty nemovitosti, tedy mít 40 – 50 % vlastních peněz na pořízení této nemovitosti, nebo mít další nemovitost, kterou mohou ručit, anebo nebo mít spolužadatele o hypotéku, který má deklarovatelné příjmy.