Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Souhlas pronajímatele se stavebními úpravami prováděnými nájemcem v bytě či domě

Mnozí z Vás se jistě již ocitli v situaci, kdy hodlal nájemce v zájmu svého lepšího bydlení provést na svůj náklad stavební úpravy v bytě, který má od Vás v nájmu. Možnost takových stavebních úprav je samozřejmě v občanském zákoníku upravena. Ptáte se jak?

Občanský zákoník od 1.1.2014 řeší tuto problematiku v § 2263 takto: Souhlasí-li s tím pronajímatel, může nájemce provést úpravu přestavbu nebo jinou změnu bytu nebo domu. Nesouhlasí-li pronajímatel se změnou, která je nezbytná vzhledem k zdravotními postižení nájemce, člena jeho domácnosti nebo jiné osoby, která v bytě bydlí, aniž má k odmítnutí souhlasu vážný a spravedlivý důvod, nahradí pronajímatelův souhlas na návrh nájemce soud.

Dosavadní právní úprava – co zůstalo při starém?

V tomto se nová právní úprava nikterak neliší od dosavadní právní úpravy a s realizací tohoto ustanovení nebudou vznikat žádné nové výkladové obtíže. Za nezbytné je však třeba požadovat (přestože to zákon výslovně neuvádí) to, že úpravy a přestavby prováděné nájemcem se souhlasem pronajímatele se nesmí dotknout práv ostatních nájemců bytu a uživatelů domu. Nebylo by patrně bez dalšího možné, aby nájemce si, byť se souhlasem pronajímatele, připojil stavebními úpravami ke svému bytu část společných prostor v domě, úpravami domu (balkonu) by snížil osvětlení jiných bytů apod. Proti takovému jednání nájemce by se poškození museli bránit žalobou jak proti pronajímateli, tak proti upravujícímu nájemci.

Ve většině případů bude ovšem zapotřebí nejen pasivního souhlasu pronajímatele, ale pokud by se jednalo o stavební úpravy vyžadující stavební povolení, i jeho aktivní chování vůči příslušných orgánům veřejné moci.

Nájemce bytu účastníkem jednání o vydání stavebního povolení není. Samotný souhlas pronajímatele však nenahrazuje rozhodnutí stavebního úřadu, pokud je k provádění takových prací zapotřebí.

Nová právní úprava – posílení práva nájemce

Zcela nově je naopak od r. 2014 v zákoně upraveno právo nájemce domáhat se žalobou u soudu, aby mu pronajímatel nebránil v provedení takových změn v bytě, které jsou nezbytné vzhledem ke zdravotnímu postižení nájemce nebo členů jeho domácnosti. Toto velmi důležité ustanovení v praxi znamená, že se může jednat např. o stavbu zvláštního výtahu v domě, o stavební úpravy sanitárního zařízení v bytě apod.

Pokud pronajímatel nemá vážný a spravedlivý důvod (nestačí tedy pouhé, třeba i povrchně odůvodněné odmítnutí), může soud na základě žaloby nájemce nahradit jeho souhlas s prováděnými změnami domu nebo bytu. V takovém případě by souhlas soudu nahrazoval i souhlas pronajímatele s podáváním žádosti o stavební povolení, pokud by takové stavební povolení s ohledem na rozsah stavebních úprav, bylo zapotřebí. Posílení práva nájemce je zde zřejmé.

Kdy je nutný návrat do původního stavu?

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
KONZULTACE - právní
Právní konzultací rozumíme rámcové řešení dané problematiky, předání rad a zkušeností našich advokátů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
2 420 Kč 2 239 Kč
Detail
Mistrovství v investování do realit
Ken McElroy, autor bestselleru ABC investování do realit, přichází s úžasnou knihou, ve které odkrývá kroky na cestě k celkové finanční svobodě. Ukazuje důležitá ponaučení a informace, které ...
274 Kč 270 Kč
Detail
PENB - jednopodlažní rodinný dům do 200 m2
Při prodeji rodinného domu je vlastník povinen opatřit si průkaz energetické náročnosti budovy a ten předložit kupujícímu při podpisu smlouvy. Již při inzerci je nutné uvádět energetickou třídu prodávané nemovitosti.
4 800 Kč 4 390 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace