Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
 • Družstevní byty - Malý háj VI

  moderní družstevní bydlení

  možnost převodu do osobního vlastnictví

  moderní městská rezidence

  více informací
 • Realitní Zákon

  vše co musíte a potřebujete vědět!

  více informací
Kategorie

Technický inspektor nemovitostí - koupě domu (novostavba)

Kupujete novostavbu a uvažujete o tom, pozvat si technického inspektora nemovitostí? Tak jako vy, se v poslední době rozhoduje mnoho lidí a nutno říci, je to ten správný krok – kontroly není nikdy dost! Pokud kupujete nový dům ve stádiu, kdy již stojí celý objekt, je vhodné pozvat inspektora již na první prohlídku, tedy před podpisem smlouvy. V případě, že dům kupujete ještě před tím, než se vůbec začne stavět, je nutné přizvat inspektora k jedné z kontrolních prohlídek na stavbě a rozhodně k závěrečnému kroku předávky domu. Na co konkrétně se inspektor v jednotlivých fázích zaměřuje?

Seriál - koupě domu (novostavby)  
Specifika koupě domu od 1.1.2014  
Specifika koupě nového domu  
Developeři jako zhotovitelé novostaveb  
Podstata koupě domu ve výstavbě  
Kupní cena, záruka, vady  
Základní kritéria pro výběr  
Jak a kde hledat dům k nákupu  
Financování nemovitosti  
Jak developeři financují výstavbu domu  
Vyjasnění parametrů pro koupi  
Odborná pomoc  
Technický inspektor nemovitostí  
Ověření informací před prohlídkou  
Osobní schůzka s developerem  
Finální rozhodnutí  
Vyjednávání o ceně  
Co dělat před předáním domu  
Smlouvy a platby  
Rezervační smlouva  
Kupní smlouva  
Úschova peněz  
Katastr nemovitostí  
Předávací a kolaudační řízení  
Stěhování a změna trvalého pobytu  
Daně  

Stav kupovaného domu by měl zmonitorovat každý, kdo kupuje právě novostavbu (či starší bydlení). Inspektor nemovitostí vám poskytne zhodnocení obytných prostor z nestranného odborného pohledu a především upozorní na nedostatky, které nejsou viditelné pouhým okem a o kterých prodejce často neinformuje. Při zkoumání domu se inspektor zaměří na rozměry místností (a porovná s rozměry z prohlášení vlastníka), statiku stavby, termoizolaci s důrazem na tepelné úniky, stav elektroinstalací, a plnění bezpečnostních a hygienických požadavků.

Dále se při zkoumání domu inspektor zaměří na celkovou kondici domu (svislé konstrukce, střecha, izolace) a také na samotný pozemek.

Pokud kupujete nový dům ve stádiu, kdy již stojí, je vhodné pozvat inspektora již na první prohlídku, tedy před podpisem smlouvy. V případě, že dům kupujete ještě před tím, než se vůbec začne stavět, je nutné přizvat inspektora k jedné (nebo ke všem) z kontrolních prohlídek na stavbě a rozhodně k závěrečnému kroku předávky domu. Do předávacího protokolu pak zapíšete všechny vady, které společně naleznete právě v okamžiku předání domu.

K získání potřebných dat se využívá moderních technik jako termovize či akustického a vzduchotěsného měření. Často se pak při inspekci zjistí např. pronikání vody vstupem z terasy či balkonu, mokro pod vanou či sprchovým koutem, chybějící povinné revize či velká energetická náročnost nemovitosti – vytápění. Součástí technické zprávy bývá vyčíslení nedostatků a vad posuzované nemovitosti. To pak může dobře posloužit jako solidní podklad pro vyjednávání o ceně kupovaného domu s prodejcem.

V jakých fázích procesu, se vyplatí kontrola s inspektorem?

Kontrola je doporučovaná v přípravné fázi, těsně po dokončení hrubé stavby, při přejímce anebo následně několik měsíců po nastěhování, když se projeví skryté nedostatky. Na každé kontrole nezapomeňte vše zdokumentovat. S developery je pak možné jednat o nápravě ještě dva roky po přejímce.


Přípravná fáze

 • pokud se podaří odhalit nedostatek už ve fázi přípravy a developer přistoupí na jeho nápravu, jedná se o ideální situaci,

 • v případě, že novostavba ještě nestojí, věnujte náležitou pozornost celému projektu a všem plánům, které developer předloží, skryté vady se týkají často akustiky, kdy jsou navrženy nevhodné dělící konstrukce mezi místnostmi či mezi řadovými domky (což je v poslední době velmi častý problém),

 • jestliže již stavba stojí, lze zjistit, že špatně řešené mohou být také dispozice domku, její osvětlení nebo zastínění budovy, často je stavba také špatně zateplená a konstrukce nesplňují normy a legislativní předpisy,

 • žádejte projektovou dokumentaci a srovnávejte ji se skutečným stavem nemovitosti, nežádoucí odchylky mohou být příčinou skrytých technických vad a poslouží vám při reklamaci.


Dokončení hrubé stavby

 • hrubou stavbou budeme rozumět laicky řečeno: obvodové zdi, žádná okna, podlahy ani omítky,

 • v této fázi se objevuje celá řada chyb způsobených technologickou nekázní a nesouladem s projektovou dokumentací,

 • sjednejte si možnost inspekce již ve smluvních podmínkách, důkladně vše zdokumentujte – zapište a vyfoťte.


Při předávce domu

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
Velká kniha realitního byznysu
Velká kniha realitního byznysu je souborem dvaceti dvou studií vybraných odborníků, kteří se sami úspěšně realitám věnují a patří ke špičce ve svém oboru. Dozvíte se mnoho praktických rad a tipů – prostřednictvím skutečných příběhů realitních makléřů, ...
583 Kč 572 Kč
Detail
KOUPĚ POZEMKU - PRŮVODCE
Chcete si splnit jeden ze svých životních snů? Pokud jste se rozhodli koupit stavební pozemek a následně si na něm postavit vlastní dům, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě pozemku provede od A do Z ...
KOUPĚ POZEMKU - PRŮVODCE
 • Nejlépe hodnocené
500 Kč 300 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší domy do 250 m2
 • SLEVA
7 490 Kč 6 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace