Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Rezervační smlouva - koupě bytu v družstevním vlastnictví

Při nákupu družstevního bytu přes realitní kancelář bývá pravidlem, že se podepisuje tzv. rezervační smlouva. Co je to za smlouvu, jaké má náležitosti a jaká jsou její úskalí? Bývá označována za nadbytečnou záležitost, ale přesto je na realitním trhu denním chlebem mezi prodávajícím a kupujícím. Rezervační smlouvu podepisujte jedině tehdy, když jste si opravdu jisti technickým stavem nemovitosti a veškerými detaily, samozřejmě i financováním. Na jakých dalších věcech byste měli trvat při podpisu rezervační smlouvy? Víte, jak bezpečně složit rezervační zálohu nebo co se stane, když podepíšete rezervační smlouvu a pak od ní odstoupíte?

Seriál - koupě bytu v DV
Podstata družstevního bydlení
Specifika koupě
Výhody a nevýhody koupě
Základní kritéria pro výběr
Jak a kde hledat byt k nákupu
Možnosti financování
Vyjasnění parametrů
Odborná pomoc
Ověření informací před prohlídkou
První prohlídka bytu
Finální rozhodnutí
Vyjednávání o ceně
Rezervační smlouva
Smlouva o budoucí smlouvě
Smlouva o převodu družstevního podílu
Úschova peněz
Předání bytu a následné povinnosti
Rady a tipy při stěhování

Rezervační smlouva je listina, jejíž přesné náležitosti nejsou přesně definovány zákonem. Bývá nejčastěji uzavíraná s nabývajícím v případě, že se prodej bytu uskutečňuje přes prostředníka, kterým je realitní kancelář. Je tedy především iniciativou realitních kanceláří přimět nabývajícího k co nejrychlejšímu podepsání rezervační smlouvy.

Pokud rezervační smlouva splňuje všechny podstatné náležitosti, je pro nabývajícího jistotou, že byt bude prodán skutečně jemu. Zároveň je ale dokumentem, který zavazuje nabývajícího daný byt opravdu koupit. Pro realitní kancelář je pak tato smlouva především nástrojem, jak získat svoji provizi. Jakékoliv porušení je často velmi tvrdě sankcionováno.

Přestože podpis rezervační smlouvy je významným milníkem v celém procesu koupě bytu, tak rezervační smlouvě nejsou dány žádné zákonné náležitosti obsahu. Pravidelným a základním obsahem rezervační smlouvy je závazek zájemce složit rezervační zálohu, která propadne realitní kanceláři, nebude-li v určité době uzavřena smlouva navazující (buď smlouva o smlouvě budoucí o převodu družstevního podílu či samotná smlouva o převodu), a na druhé straně závazek realitní kanceláře (ideálně též převádějícího), že po danou dobu nebude nemovitost nabízena nebo prodána jinému zájemci.

Obecně vzato, z hlediska vztahu převádějícího a nabývajícího lze rezervační smlouvu označit za nadbytečný element. Přesto všechno bývá rezervační smlouva využívaným nástrojem realitních kanceláří jako pojistka pro případ, že klient po uzavření takové smlouvy nakonec nemovitost nekoupí.

Vzhledem k tomu, že převádějící v 50% případech budou řešit prodej přes realitní kancelář, budete s 50% pravděpodobností i vy, jakožto nabývající, čelit podpisu takové smlouvy.

Kdy a za jakých podmínek podepsat rezervační smlouvu a na co si dát pozor

Rezervační smlouvu podepište, když:

  • znáte právní stav kupovaného bytu,
  • znáte technický stav kupovaného bytu,
  • máte zajištěné financování,
  • znáte znění smlouvy o převodu,
  • máte možnost složit zálohu na kupní cenu (rezervační zálohu) do advokátní / notářské úschovy.

Specifika rezervační smlouvy

Nevnímejte rezervační smlouvu jako předem daný dokument, který je třeba podepsat. Jde o smluvní stanovení ne vždy zcela výhodných podmínek, je potřeba si ohlídat její znění. S podpisem rezervační smlouvy se pojí i složení tzv. rezervační zálohy. I tím nabyvatel potvrzuje, že má o nemovitost zájem.

Tato rezervační záloha se poté odečítá z celkové kupní ceny nemovitosti. Výše rezervačního poplatku se liší v závislosti na ceně kupovaného bytu a konkrétní realitní kanceláři. Nejčastěji to bývá okolo 3 - 5% z kupní ceny. Velmi podstatné je pak, aby peníze byly po celou dobu transakce uloženy u vašeho advokáta, na vázaném účtu v bance nebo v notářské úschově, NE!!! v úschově u realitní kanceláře.

Na jakých ustanoveních byste měli trvat?

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
KONZULTACE - daňová
Daňovou konzultací rozumíme rámcové řešení daňové problematiky, předání rad a zkušeností našich daňových expertů, nasměrování na správnou cestu, naznačení řešení dané problematiky.
1 290 Kč 890 Kč
Detail
KONZULTACE - realitní
Odborné rady z oblasti realit související s problematikou pronajímání nemovitostí, nákupem investičních bytů a obecně bezpečnými realitními transakcemi. Konzultaci zajišťuje realitní expert - člen našeho týmu.
KONZULTACE - realitní
  • Nejčastěji pořizované
1 950 Kč 1 650 Kč
Detail
SEMINÁŘ II. - Investice a obchod s nemovitostmi v Exekuci
Právní seminář - zaměřený do hloubky na právní problematiku nemovitostí v exekuci. Navazuje na Seminář I. - Nové výzvy v oblasti investic s nemovitostmi v exekuci a oddlužování.
3 630 Kč 3 497 Kč
Detail
KOUPĚ DOMU - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit dům a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ DOMU - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace