Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Realitní zákon je účinný! … a zmatky začínají

Konec slibů, trápení a porodních bolestí – nový Realitní zákon je na světě, účinný od 3.3.2020! 9 let příprav, jednání expertních skupin, schvalování a doplňování. Nakonec Poslanecká sněmovna schválila znění, předala do Senátu, pak k panu Prezidentovi na podpis. Začne březnem 2020 revoluce na realitním trhu nebo ještě větší zmatky?

Po 9 letech máme konečně Realitní zákon (Zákon č. 39/2020 Sb. - Zákon o realitním zprostředkování), který je účinný od 3.3.2020. Tak jak dlouho trvalo vytvoření zákona (9 let), nečekaně rychle byl pak zákon podepsán prezidentem (8.1.2020), doručen do Sněmovny a odeslán k publikaci ve Sbírce zákonů. Zákon tak je platný (od 17.2.2020) a účinný od 3.3.2020.

Co to bude znamenat pro občany České republiky a co pro realitní makléře? Přijde od 4.3.2020 „čistka“ makléřů a kolik jich bude z odhadovaného počtu 15 000 makléřů ve finále nabízet realitní služby? Dočkáme se pozitivních změn již toto léto?  … a nebo budeme opět vyčkávat, jak si s tím realitní trh poradí? Jsou na vše připraveny orgány státní správy i realitní kanceláře?

Konec realiťáků v Čechách?

Asi by se mohlo zdát, že nový Realitní zákon bude obrovskou „čistkou“ realitních makléřů z důvodu nových vstupních pravidel pro vázanou živnost. Změnily se požadavky na kvalifikaci makléřů, realitní makléři (zprostředkovatelé) budou muset mít odborné vysokoškolské vzdělání, nebo vyšší odborné či středoškolské vzdělání kombinované s povinnou 3letou praxí, a nebo získat osvědčení na základě vykonání státem certifikované zkoušky (či specializovaného kurzu MBA) a k tomu 1 rok praxe .

Nečekejme zázraky! O čistku nepůjde a upraví se jen statistická čísla. I tak zůstane na českém realitním trhu min. o 40% realitních zprostředkovatelů více, než by bylo potřeba.

Makléři bez vědomostí?!

Již nyní většina realitních makléřů splňuje požadavky pro získání vázané živnosti, tedy možnosti nabízet činnost Realitního zprostředkovatele. K tomu jim dopomůže stávající dosažené vzdělání a požadovaná délka praxe. Tedy zákonodárce zřejmě nezajímá, jaké má Realitní makléř vědomosti!? Mít střední školu a vykonávat 3 roky práci realitního makléře (třeba jako vedlejšák k práci kadeřnice) není zárukou kvalitní služby v oboru realit!

Dejme si pozor na následné vnímání realitních zprostředkovatelů – nebudou o to lepší, chytřejší, zkušenější. Budou to ti samí zprostředkovatelé, kteří od 3.3.2020 mohou dle zákona nabízet profesi realitního zprostředkovatele.

Certifikační rychlokvašky

Za poslední roky se realitní trh začal měnit – čím více se mluvilo o Realitním zákonu, tím více realitních kanceláří (RK) potažmo realitních makléřů začalo hledat cesty jak se odlišit od těch „garážových“, méně kvalitních, a tak začala ÉRA CERTIFIKACÍ a uveřejňování REFERENCÍ, článků, jak již nyní RK dělají to, co bude předmětem Realitního zákona.

Zákonodárce následně uzákonil nutnost mít rekvalifikaci zakončenou certifikátem pro ty, kteří nesplňují vstupní požadavky na dosažené vzdělání. V důsledku toho začaly vznikat nové a nové subjekty, akreditované ministerstvem školství, nabízející rekvalifikační kurzy (za nemalé peníze) – postavili si na vzniklé situaci výnosný business.

Budeme tak svědky dalších nově vznikajících subjektů nabízejících kurzy pro makléře. Paradoxem je, že možnost se vzdělat jako makléř tu byla vždy, využilo ji jen hrstka makléřů.

Pojištění odpovědnosti makléřů

Dalším nutným krokem pro nabízení realitních služeb je i zákonem dané pojištění odpovědnosti. Toto pojištění má zřejmě za úkol odradit ty, kteří nabízejí realitní služby jen jako „bokovku“. Zákonem daná výše pojištění je zcela nedostatečná (při dnešní ceně nemovitostí). Již nyní mají kvalitní RK pojištění v mnohem vyšším pojistném limitu.

Strašák jménem Úschova peněz

Od Realitního zákona jsme očekávali jasná pravidla pro úschovu peněz (kupní ceny). Při podhodnocené výši pojistného za odpovědnost realitních makléřů by bylo na místě úplný zákaz úschovy u realitních kanceláří / realitních makléřů.

Bohužel v Realitním zákoně není stanoven zákaz přebírání kupní ceny a její úschovy – RK pouze nemohou úschovu v jejich kanceláři výslovně nabízet, ale možnost uschovat peníze mají (na odděleném účtu).

Předkládání dokumentů

Další úpravou realitní činnosti je definován seznam dokumentů, které musí realitní makléři předkládat kupujícímu. Zároveň je definováno, jak má vypadat Smlouva o zprostředkování, kde je a jednoznačně stanovena maximální výpovědní doba, upravuje i výplatu provize.

Seznam dokumentů je opět nedostačující a bude na kvalitě a serióznosti realitního makléře, jaké dokumenty bude předkládat kupujícímu.

Realitní zákon – účinnost

Na začátku článku jsme zmiňovali, že byl Realitní zákon řešen 9 let. Každý očekával, že bude jeho účinnost až od 30.6.2020, aby se všichni stačili připravit – od samotných makléřů, přes realitní kanceláře a pojišťovny, po státní správu. Živnostenský úřad je dohledovým orgánem, zda je připraven na stávající změny ukáže až čas. Návody jak projít změnou v ŽR / OR prozatím nejsou a tak se předpokládají zmatky a nervozita. Držme si všichni pěsti.:o)

Závěrem…

Jsme rádi, že Realitní zákon KONEČNĚ je. Určitě je to krok správným směrem – měl by vyvolat změny. Otázkou je, zda to budou změny v kvalitě poskytovaných služeb a bezpečnosti realitních transakcí.

Apelujeme proto na všechny kupující, ale i prodávající – než se pustíte do realitní transakce, přečtěte si, jak by měla probíhat, co by vám měl prodávající potažmo realitní makléř předat, jak probíhá celý proces, s kým případně můžete aktuální koupi řešit.

 

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 4 - Daňové nástrahy a optimalizace při pronajímání
Mnoho pronajímatelů na konci roku řeší jak ušetřit na daních. Ti, kteří vědí a orientují se v daňové problematice, ti optimalizují a šetří nemalé peníze. Ostatní pronajímatelé, kteří 100% nevědí jak vyplnit daňové přiznání, se dopouštějí často chyb ...
Průvodce č. 4 - Daňové nástrahy a optimalizace při pronajímání
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
KURZ - Jak financovat nákup nemovitosti
Kurz Jak financovat nákup nemovitosti vám prozradí praktické rady a možnosti financování nemovitostí na českém finančním trhu. Plánujete si vzít hypotéku? Máte hypotéku a chcete lepší podmínky? Je vždy lepší hypotéka na financování investiční nemovitosti?
2 490 Kč 2 290 Kč
Detail
KOUPĚ POZEMKU - PRŮVODCE
Chcete si splnit jeden ze svých životních snů? Pokud jste se rozhodli koupit stavební pozemek a následně si na něm postavit vlastní dům, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě pozemku provede od A do Z ...
KOUPĚ POZEMKU - PRŮVODCE
  • Nejlépe hodnocené
500 Kč 300 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace