Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Osobní schůzka s developerem či první prohlídka - koupě bytu v novostavbě

A je to tady! První prohlídka bytu či schůzka s developerem! Jak ji absolvovat správně, abyste měli opravdu veškeré informace ucelené? Určitě je lepší, když prohlídku či schůzku absolvujete individuálně, a ne v kolektivu. Budete tak mít více času vše důkladně probrat s prodávajícím a vyptat se ho na všechny detaily, které vás zajímají. Nezapomeňte se mít své emoce pod kontrolou a zapojit selský rozum. Čeho všeho byste si měli všímat při prohlídce bytu, na co se ptát, abyste posléze nebyli nepříjemně překvapeni? Co všechno je dobré vědět, abyste později nelitovali?

Seriál - koupě bytu (novostavby)  
Specifika koupě  
Developeři jako zhotovitelé novostavby  
Podstata koupě bytu ve výstavbě  
Kupní cena, záruka, vady  
Základní kritéria pro výběr  
Jak a kde hledat byt  
Financování bytu  
Jak developeři financují výstavbu  
Vyjasnění parametrů pro koupi  
Odborná pomoc  
Technický inspektor nemovitostí  
Ověření informací před prohlídkou  
Osobní schůzka s developerem  
Finální rozhodnutí  
Vyjednávání o ceně  
Co dělat před předáním bytu  
Smlouvy  
Rezervační smlouva  
Kupní smlouva  
Úschova peněz  
Katastr nemovitostí  
Předávací a kolaudační řízení  
Stěhování a změna trvalého pobytu  
Daně  

Pokud jste již v situaci, že vámi vyhlédnutý byt jste si prověřili jak po telefonu s developerem (případně makléřem), případně jste tak po internetu prověřili i základy na katastru nemovitostí a stále se vám byt zamlouvá, je vhodný čas domluvit se s prodávajícím (developerem či najatým realitním makléřem):

  • v případě, že byty jsou již postaveny, tak na osobní prohlídku bytu,
  • v případě, že se ještě nezačalo stavět či se staví, tak na osobní schůzku.

Jdu na prohlídku bytu

Na prohlídku si s sebou nezapomeňte vzít poznámky (kontrolní seznam) zaznamenané během telefonátu s prodávajícím. Před prohlídkou si sami v sobě ujasněte, jaký již nyní máte k vyhlédnutému bytu vztah. Je spíše neutrální, či už nyní byt chcete za každou cenu? Často se stane, že subjektivní pocit (emoce) je silnější než selský rozum a vy tak snadno přehlédnete, nebo ani nechcete vidět problematická fakta.

Na první prohlídce se věnujte především technickému stavu bytu. Vnitřně hodnoťte, dělejte si poznámky a doma je pak porovnejte s ostatními navštívenými byty. Dívejte se na případné okem viditelné vady a poškození. Vyžádejte si také plánek / nákres bytu (dispozici bytu), ať můžete později doma plánovat např. umístění nábytku či rozmístění příček. Nepodceňte však ani důkladnou prohlídku celého bytového domu, jak uvnitř, tak z venku.
 

Na co se zaměřit v interiéru bytu? – obecné rady

  • Podívejte se, jak je interiér rozvržen. Vyhovuje vám dispozice (je možné s dispozicí něco dělat)?
  • Jsou stropy rovné, bez prasklin?… nerovnosti a praskliny signalizují strukturní poškození.
  • Co dveře, okna, jak těsní? Jdou dobře zavřít?
  • Jaký zdroj energie se v bytě používá?
  • Jaký je tlak vody? Spláchněte např. toaletu se současně tekoucí vodou.
  • Podrobně prozkoumejte rozvody. Jak je na tom elektřina, zásuvky, kabely?
  • Ověřte si platnosti revize elektro, plynu a dalšího.
  • Ověřte si funkčnosti a stav dalšího technického vybavení (vytápění, plynový sporák apod.)
  • Ověřte si nákladovost služeb nebo plateb požadovaných za služby (typu úklid, ev. recepce, kamerový systém).

Zjistěte si, zda je možné si v rámci projektu zvolit jinou keramiku (obklady, dlažby), sanitu (toaleta, umyvadla, vana), podlahy, dveře a obložky, zásuvky a vypínače? (záleží samozřejmě na tom, v jaké fázi projektu jdete na prohlídku).

Jdu na osobní schůzku s developerem

Od developera si vyžádejte před první schůzkou co nejvíce dokumentů – základem je projektová dokumentace a později dokumentace skutečného provedení, jejichž rozpor může být důvodem pro reklamaci. Ale důležité jsou také revize technických zařízení nebo manuály, třeba k obsluze kotle. Co vše byste si měli ověřit?
 

Přístupová cesta

Ověřte si, komu bude patřit přístupová cesta k domu:

  • pokud přejde pod společenství vlastníků, je možné, že z toho budou pro vás vyplývat určité povinnosti, ale tato situace je v podstatě optimální,
  • pokud ji developer předal městské části, práva a povinnosti se budou vázat na město, ale v podstatě i to je v pořádku,
  • pokud si ale developerská společnost cestu nechá, může nastat situace, že přestože budete vlastníkem bytové jednotky a spoluvlastníkem domu, ke svému vlastnictví se nemusíte dostat – zde je určité riziko a právní komplikace.


Pozemky

Požadujte od developera dokument, ze kterého vyčtete, které pozemky patří k nemovitosti, které si ponechá developer a které se budou převádět pod společenství vlastníků bytových jednotek, a tedy zůstanou klientům. Pokud by k domu patřila například velká relaxační zóna, její správa se nepochybně odrazí na poplatcích, které budete platit.


Bytová jednotka nebo jiné právní označení

Ptejte se, zda nabízený byt bude zkolaudován jako bytová jednotka. U velmi levých bytu často zjistíte, že jsou/budou zkolaudovány například jako ubytovací jednotky (kde v případě nutnosti můžete mít i trvalé bydliště), nebo jako ateliéry (kam si však trvalé bydliště nedáte). Přestože ateliér i ubytovací jednotka jsou určeny k bydlení, jedná se o bydlení s nižší kvalitou i horší právní uchopením. Specifikaci bytové jednotky zjistíte z katalogového listu, vyžadujte, aby v něm byl okótovaný půdorys včetně koncových elementů.


Prohlášení vlastníka

Ověřte si, kdy developer bude dělat a vkládat do katastru nemovitostí tzv. prohlášení vlastníka, které definitivně rozdělí původně jednu nemovitost – stavbu – na více nemovitostí, jednotlivé bytové a nebytové jednotky a společné prostory domu. Dokud je projekt rozestavěný, existuje několik metodik, jak byty zaměřit, ale může se stát, že časem klient zjistí, že má bytová jednotka úplně jiné rozměry, než se píše v katalogovém listu bytu. S jistou odchylkou se počítá: v kupní smlouvě by mělo být stanoveno, jaká je přípustná odchylka mezi výměrou uvedenou v katalogovém listu a zapsanou v prohlášení vlastníka a jak se sníží cena při jejím překročení, případně jestli je odchylka nad toleranci důvodem ke zrušení smlouvy.
 

Financování výstavby

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Průvodce č. 3 - Prevence proti exekuci na nájemce
Obavy z exekuce na majetek nájemce či bývalého nájemce jsou celkem časté u většiny pronajímatelů. Tyto obavy jsou zcela oprávněné a díky tomu, že se o exekuci na váš majetek v rámci pronajatého bytu můžete dozvědět se zpožděním, nabývá ...
1 290 Kč 490 Kč
Detail
Mistrovství v investování do realit
Ken McElroy, autor bestselleru ABC investování do realit, přichází s úžasnou knihou, ve které odkrývá kroky na cestě k celkové finanční svobodě. Ukazuje důležitá ponaučení a informace, které ...
274 Kč 270 Kč
Detail
Lustrace (1x)
Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Lustrací nájemníků, živnostníků či firem výrazně snižujete riziko ztráty financí.
Lustrace (1x)
  • Nejčastěji pořizované
230 Kč 97 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - nové byty do 120 m2
Inspekce nemovitosti u novostavby je asistence při jejím převzetí. Zkušený inspektor nemovitost zkontroluje a zjistí všechny vady a nedodělky, které je možné při přejímce bytu vytknout. Zjištění jsou zapsána do předávacího protokolu developera ...
5 490 Kč 4 890 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace