Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Koupě garáže a daně. Na co si dát pozor?

Rozhodli jste se z nějakého důvodu pro koupi vlastní garáže? Koupě garáže bude pro většinu z vás znamenat poměrně velkou transakci, v rámci které půjde o desetitisíce až statisíce korun. Víte, jak postupovat? Na co nezapomenout a na co si dát pozor? Co bude potřeba vyřídit s úřady a kolik to bude přibližné stát? Připravili jsme pro vás kompletní přehled a užitečné rady, jak postupovat při koupi garáže. V tomto článku se zaměříme na daně.

Daň z nabytí nemovitosti

Nezbytnou součástí každého převodu vlastnického práva je také splnění daňové povinnosti. Zde nastály již  v roce 2014 nová pravidla. Daň z převodu nemovitosti je pojmenovaná jako daň z nabytí nemovitosti. Už není nutné platit znalecký posudek, který byl dříve nezbytností. Alespoň v případě převodu většiny obvyklých nemovitostí – a garáže mezi ně patří. Důvodem byla změna základu pro výpočet daně. Pro finanční úřady už není rozhodující porovnání kupní ceny s odhadem znalce, nýbrž s cenou místně obvyklou. Nebo přesněji, jde o cenu směrnou – což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad. Daň se  platí z vyšší z nich. Nepočítá se s celou cenou, která je v daném místě pro podobnou nemovitost obvyklá, ale pouze s jejími třemi čtvrtinami (75%).

V případě, že by vám porovnávání s cenou místně obvyklou nevyhovovalo nebo byste zkrátka měli pocit, že se vám nevyplatí, můžete postupovat podle starého principu. Možnost využít znalecký posudek a porovnat kupní cenu s cenou odhadní zůstane zachována. Musíte o to ovšem finanční úřad požádat a předložit mu znalecký posudek. Do kalkulace se pak zahrne 75% odhadní ceny. A daň zaplatíte z této částky nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší.

Povinnou přílohou daňového přiznání je písemnost (postačí kopie), na jejímž základě došlo k nabytí nemovité věci (kupní smlouva) a vyrozumění katastrálního úřadu o provedení vkladu, jestliže se jedná o nemovitou věc vedenou v katastru nemovitostí. Podle nové úpravy nyní stačí kopie doložených příloh. Znalecký posudek je povinnou přílohou jen tehdy, pokud se základ daně odvozuje od zjištěné ceny. Sazba daně se nijak nemění – nadále dělá 4%. Pozitivní změnou ovšem je, že od  roku 2014 jemožné odečíst si náklady na pořízení znaleckého posudku ze základu daně.

Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je navzdory původním plánům opět prodávající (převodce) nemovitosti s tím, že kupující má roli ručitele. Pokud daň neuhradí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, musí ji uhradit kupující. Tohoto totiž zákon považuje za ručitele. Podle zákona je možné, aby se strany dohodly, že daň zaplatí kupující. Ve smlouvě však musí být výslovně uvedeno, že nabyvatel je poplatníkem. Dokonce se více může vyplatit, aby tato povinnost byla na kupujícím, neboť v případě, že mu prodávající o tuto daň sníží cenu nemovitosti, pak může ušetřit i několik tisíc korun. Místně příslušným je finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nachází nemovitost.

Daň z nemovitosti

Nabytím nemovitosti rovněž vznikne povinnost platit každoročně daň z nemovitosti.  Přiznání k dani z nemovitosti je poplatník povinen podat do 31. 1. daného kalendářního roku. Další roky nemusíte nic řešit (pokud nedošlo k zásadním změnám na pozemku nebo v parametrech důležitých pro výpočet daně), stačí jen zaplatit doručenou složenku s předepsanou výší daně. Daň musí být zaplacena do konce května. Pokud výše daně přesáhne 5.000kč, můžete si částku rozdělit na dvě splátky. Druhou splátku je možno uhradit až do konce listopadu.


Článek byl vytvořen ve spolupráci s Janem Šimkem.

Související články:

Jakou garáž si pořídit a neudělat chybu?
Kupujete garáž? Pozor na změny v novém občanském zákoníku - stavba vs. pozemek
Koupě garáže a kupní smlouva. Na co si dát pozor?
Koupě garáže a katastr nemovitostí. Jak postupovat?

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA - průvodce
Pro účinné a efektivní postupy při správě pronajímaného bytu je nutná kvalitní nájemní smlouva. Ta je pak základním stavebním kamenem pro další činnosti související s řešením problémů vzniklých s pronájmem bytu.
Profi NÁJEMNÍ SMLOUVA - průvodce
  • AKCE
  • Nejčastěji pořizované
9 990 Kč 1 990 Kč
Detail
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
Téměř každý pronajímatel za dobu pronajímání svého bytu čelí situaci, kdy měl nájemce ve stanovený termín zaplatit nájemné a zálohy na služby, ale neudělal to. Někteří vyčkávají do dalšího měsíce s nadějí, že nájemce dlužné nájemné uhradí ...
Průvodce č. 1 - Jak na neplatící nájemce
  • Nejčastěji pořizované
1 590 Kč 590 Kč
Detail
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
Pokud jste se rozhodli koupit byt a chcete si tak splnit jeden ze svých životních snů, pak jsme právě pro vás připravili průvodce, který vás celým procesem koupě provede od A do Z ...
KOUPĚ BYTU V OV - PRŮVODCE
  • Nejčastěji pořizované
500 Kč 300 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace