Naše další projekty
+420 461 056 811
Registrace ZDARMA
Přihlášení
Zapomenuté heslo
Menu
Kategorie

Jak se připravit na prohlídky zájemců o koupi - prodej bytu v družstevním vlastnictví

Víte, jak hravě zvládnout přípravu na prohlídky potencionálních zájemců? V prvé řadě se připravte, že vám bude po uveřejnění inzerátu neustále zvonit telefon a budou se hlásit zájemci. Dále byste si měli připravit veškeré podklady k bytu. Před prvními prohlídkami zvažte, zda není nutné provést nějaké menší drobné úpravy jako například vymalovat, abyste zvýšili atraktivnost vašeho bytu. Při samotných prohlídkách se pak vyplatí se být zodpovědný a dodržovat veškeré termíny a časy prohlídek. Jaké další přípravy byste neměli podcenit?

Seriál - prodej bytu v DV
Problematika převodu
Počáteční strategie při převodu
Převod bytu bez realitní kanceláře
Kdy převádět družstevní podíl přes realitní kancelář
Jak nastavit prodejní cenu
Jak správně nafotit byt
Jak napsat atraktivní inzerát
Jak se připravit na prohlídky
Co je potřeba doložit zájemcům
Jak prezentovat byt zájemcům
Jak vybrat správného zájemce
Rezervační smlouva
Smlouva o budoucí smlouvě
Smlouva o převodu podílu
Úschova peněz
Rady a tipy při stěhování
Předání bytu
Daně

Řada lidí, kteří prodávají byt, se před tím pouští do jeho rekonstrukce. Nákladné investice do oprav se ale nemusí vždycky úplně vyplatit (navíc u bytu v DV musíte mít k rekonstrukci souhlas družstva). V některých případech může majitel bytu na prodeji dokonce i prodělat. Naprostá většina prodávajících si navíc neuvědomuje důležitost připravení nemovitosti na prodej. Nedoceňují jednak samotnou přípravu na telefonáty zájemců a jednak nedoceňují jaký význam pro zájemce má první dojem, pořádek, čistota, dokonce i vůně na samotné prohlídce

Jaké konkrétní přípravy byste neměli podcenit?

Jak se připravit na telefonáty zájemců?

Ihned poté, co zadáte inzerát na internet či do tisku, si můžete být jistí, že vám začne zvonit telefon. Počáteční nadšení se pravděpodobně během 2-3 dnů změní v malou noční můru a touhu změnit si své telefonní číslo (proto jsme doporučili pro proces prodeje bytu pořídit nové telefonní číslo a vytvořit nový emailový účet).

A proč? Připravte se na realitní kanceláře a makléře. Počítejte s tím, že z 80% vám budou telefonovat právě oni. Ještě než je slušně odmítnete, využijte alespoň trochu těchto „nevyžádaných“ telefonických hovorů (stále stejně znějících) a zeptejte se, co si myslí o vašem bytě, o ceně, či o konkurenční výhodě vašeho bytu. Takové informace se vám pomohou hodit později při prodeji.

Kromě realitních kanceláří budou volat i běžní lidé (i když to bude menšina). Dokážete již při telefonickém rozhovoru zájemce odhadnout tak, aby na osobní schůzku dorazili pouze zájemci, kteří váš byt jsou ochotni a schopni koupit? Vzhledem k tomu, že nabídka na realitním trhu výrazně převyšuje poptávku, kupující se naučili jednak vybírat, ale také tvrdě smlouvat o ceně a podmínkách prodeje. Připravte se již u telefonátů na kritiku vaší nemovitosti a prosazování podmínek, které jsou výhodné pro kupujícího, ne však pro vás. Na prohlídku pak pozvěte opravdu jen vážné, seriózní zájemce, ne spekulanty! Vždyť čas marně strávený na prohlídkách vás připravuje o potenciální vážné kupce.
 

Jak se připravit na prohlídky zájemců?

Nepodceněná příprava a dochvilnost, to jsou základní předpoklady pro úspěšnou prohlídku. K tomu pár dalších rad:

Připravte si veškeré podklady k bytu (více v následující kapitole) a především připravte fyzicky váš byt na osobní prohlídku. Počítejte s tím, že na každou prohlídku se zájemci byste měli mít nemovitost uklizenou, bez jakýchkoli nepatřičných nebo nehodících se věcí, které by mohly rušit onen vzácný první dojem z bytu. Pokud byt není v dobrém technickém stavu, bude nutné něco málo investovat do jeho oprav a uvedení do vhodného stavu.

Dodržujte termíny, buďte přesní a nerušte schůzky. Někteří lidé jsou na to velmi hákliví a mohli byste právě z tohoto důvodu ztratit potenciální vážné zájemce a tím i celý obchod.

Při osobním jednání se zájemci je pak nutné mít dostatečnou zásobou trpělivosti, pochopení, vlídnosti a dobré nálady. Část zájemců se na sjednaný termín vůbec nedostaví, část zájemců jde byt jen okukovat, části se nemovitost nebude líbit, další se musí poradit s manželkou nebo tchýní, nebo se zeptat v bance, zdali vůbec na nemovitost dostanou peníze.

Přes důslednou selekci po telefonu, se určitě objeví i spekulant, který vás bude tlačit do výrazně nižší ceny. Připravte se i na to, že realitní makléři budou nabízet „reálné“ zájemce a budou se „vnucovat“ na prohlídku (častým argumentem je, že v blízkosti vašeho bytu prodali před 14 dny podobný byt a že jim zbylo několik zájemců, kterým váš byt nabídli a ono měli zájem o prohlídku).
 

Příprava bytu po technické stránce – jen do určité míry

Technický stav nemovitosti patří pro kupujícího vždy mezi základní parametry, podle kterých se rozhoduje, zda daný byt koupit. Případné finanční a časové investice, které by kupující musel do nemovitosti vložit na údržbu a opravy, by nemusely být malé a prakticky by zvedaly pořizovací cenu nemovitosti. Na druhou stranu, prodej bytu proběhne rychleji a za výhodnější cenu, pokud její technický stav nebude vyžadovat výraznější investice. Zde je však velmi důležité rozlišit, za jakým účelem si kupující nemovitost pořizuje: zda ji chce užívat okamžitě, tedy bez výraznějších úprav, či zda nemovitost kupuje s vědomím, že si ji bude sám postupně upravovat podle vlastních představ. Obecně lze mluvit o standardních a nadstandardních investicích.

Mezi standardní investice řadíme běžné opravy a údržbu bytu, například zajištění úklidu a čistoty, údržba stěn a podlah, údržba sítí.

Nadstandardní investice (jak již bylo zmíněno výše -  u bytu v DV musíte mít k rekonstrukci souhlas družstva) jsou naopak investice do ne zcela běžných druhů provedení různých součástí nemovitosti, jako jsou např. plastová okna, plovoucí podlahy, obložení stěn, luxusní provedení kuchyňských prostor či koupelny.

Objektivně lze doporučit, že se vyplatí prodávat byt ve standardním provedení. Kupující většinou nedocení přidanou hodnotu k nemovitosti a úpravy chce raději realizovat podle svého vkusu.

Využít služeb Homestaging v Česku?

Celý obsah této stránky je přístupný jen pro registrované členy

Využijte ZDARMA všech informací, nástrojů a služeb pro bezpečné realitní transakce.

Registrace ZDARMA

Registrovaní členové, kteří četli tento článek, pořídili rovněž některý z těchto produktů a služeb:
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - Právnická osoba
Jak vám je, když každý rok vidíte, kolik jste zaplatili na daních? A jak by vám bylo, kdybyste ušetřili pár desítek či stovek tisíc Kč? Naši odborníci vám pomohou a připraví za vás daňové přiznání právnických osob – kvalitně, efektivně.
2 900 Kč 2 300 Kč
Detail
Nájemní a družstevní bydlení podle nového OZ
Nový občanský zákoník s sebou přinesl zásadní změny v oblasti bytového práva. V publikaci jsou šikovně a přehledně rozebraná témata jako je nájem obecně, bydlení manželů (i po zániku manželství), družstevní bydlení a další specifika nájemního bydlení.
406 Kč 391 Kč
Detail
INSPEKCE NEMOVITOSTI - starší byty do 120 m2
Inspekce nemovitosti je zhodnocení reálného technického stavu nemovitosti odborníkem. Poskytuje kupujícímu informaci o stavebně-technickém stavu nemovitosti, o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci a zároveň jej může ochránit před špatnou investicí.
5 190 Kč 4 890 Kč
Detail
Sepsání návrhu na vklad do KN
Návrh na vklad do katastru nemovitostí je úkon, kterým provedete změnu na listu vlastnictví např. převod, koupě, prodej nebo darování nemovitosti. Náležitosti návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí obsahuje zákon č. 265/1992 Sb. o zápisech ...
1 452 Kč 1 089 Kč
Detail
Využijte služeb námi prověřených odborníků a firem
... když kupujete, prodáváte, pronajímáte nebo jen vlastníte nemovitost!
Přejít na web
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace